OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Letošní sedmnáctý listopad jsem oslavil na plzeňském festivalu Animánie. V hledáčku jsem měl původně všude oceňovaný Život k sežrání od Kristy Dufkové, ale ten byl beznadějně vyprodán. Takže jsem se vlastně omylem dostal na nejbližší projekci, která vyprodaná nebyla, a tou byl pět let starý film, který vznikl k výročí třiceti let stržení železné opony. A jsem za to vlastně rád.
Animák, který se dělal v německo-belgicko-lucembursko-české koprodukci nás zavádí do východního Německa roku 1989. Události sledujeme z perspektivy dvanáctileté holky, která se na počátku filmu loučí s nejlepší kamarádkou. Ta jede na prázdniny do Maďarska a hlavní hrdinka Fany se mezitím má postarat o jejího psa Sputnika. Jak se prázdniny chýlí ke konci, je čím dál tím zřejmější, že se rodina kamarádky z Maďarska nevrátí, neboť mají v úmyslu dostat se z Maďarska za svými příbuznými do západního Německa.
Fany se tak ocitá mezi mlýnskými koly. Ve škole se stává vyvrhelem jak pro spolužáky, tak pro učitele, neboť je podezřelá nejen z toho, že o plánu věděla, ale i z toho, že sama má protistátní názory. A ty v průběhu filmu vlastně opravdu získává. Pozvolna s novým spolužákem, jenž přestoupil na jejich školu začíná připravovat plán, jak psa Sputnika vrátit jeho paničce. Přitom jakoby mimochodem sledujeme dětskýma očima působení Stasi, východoněmecké tajné služby, i všudypřítomné práskačství ve společnosti. Ale jsme i svědky zárodkům protikomunistického hnutí, které pomáhal formovat saský farář Christian Führer v kostele svatého Mikuláše.
Fany a pes je ideální rodinný film. Jedná se o dobře realizovaný nápad, kdy zrůdnost režimu poznáváme lehce naivníma dětskýma očima a současně vidíme dospělácký rezervovaný pohled na věc. Animace je zdařilá a trochu povědomá, v případě prostředí. Část týmu animátorů byla z České republiky, což je možná důvod, proč v dobových kulisách najdete nějaké easter eggy, pokud pamatujete tu dobu. Moc povedená je i hudba od francouzského skladatele Andrého Dziezuka, kterou nahrávali čeští muzikanti na Kavčích horách.
Ačkoliv je příběh vlastně celkem triviální, tak emočně funguje naprosto skvěle na mladší i starší publikum a velmi výmluvně obnažuje dobu v totalitě. A to na všech postavách, jež vstupují do děje. Ať už to je třídní učitelka, která je naprosto ukázkovou normalizační pizdou, nebo kamarád Bela, jehož otec chodí na protivládní demonstrace. Každá figura tu má svoji roli, která pomáhá předat poselství filmu. Přijde mi, že i tady nacházím českou stopu, protože scéna s pohraničníkem, který přišel povyprávět školákům o své práci, evokuje Pelíšky hodně silně.
Rok 1989 v DDR dětskýma očima. Vzdělávací a zábavné pro všechny generace.
7,5 / 10
Vydáno: 2019
Německo / Lucembursko / Belgie / Česko, 2019, 87 min
Režie: Matthias Bruhn, Ralf Kukula
Předloha: Hannah Schott (kniha)
Scénář: Beate Völcker
Hudba: André Dziezuk
Hrají: Gaëtan Wenders, Katharina Lopinski
Produkce: Matthias Bruhn, Ralf Kukula, Martin Vandas, Richard Lutterbeck, Pierre Urbain
Zvuk: Luc Thomas
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.